Extra Mural Activities

Please Note: Details will always be added to this page as and when they become available. 

EXTRA MURALS TERM THREE 2019:
Monday
ActivityChildren InvolvedTimeControl Teacher
Waiting classGrade 1 - 213:15 – 13:45FP Teachers
Mini TennisGrade 1 and 2 12:45 – 13:45Mrs Pope, Mrs James
Mini HockeyGrade 1 - 212:45 – 13:45Miss Wratten, Mrs Mulder, Mrs Abrahams, Ms Marais, Miss Filippou, Miss Lambert
HockeyGrade 6 and 7 Girls14:00 - 15.30Mrs Nowicki and Miss Bryant
HockeyGrade 6 and 7 Boys14:00 - 15.30Miss Goument and coach
AthleticsTeam13:45 – 15:15Mr van Niekerk and staff
Girls SoccerGrade 6 – 715:15 – 16:30Mrs Thomson, Mrs Dembovsky, Miss Marshall, Miss Wratten
EisteddfordGrade 4-7 13:45 – 14:45Mrs Ley, Miss Hartoog,
Orff and RecorderGrade 4 -713:45 – 14:45Mrs Ramos, Mrs Thomson
Table TennisGrade 7 only13:45 – 14:45Mrs Lochner
Extra AfrikaansGrade 4 13:45 - 14:45Miss Hobdey
Extra MathsGrade 713:45 – 14:45Mrs Bracegirdle
Extra MathsGrade 513:45 – 14:45Mrs Shaw-Butler
Extra MathsGrade 613:45 – 14:45Miss Cadman
Senior ChessGrade 4 – 714:00 – 15:00Miss Gersbach, Miss Nkomo
Long DistanceGrade 4 – 707:00 – 07 :30Mr Van Niekerk, Mrs Temlett
Tuesday
ActivityChildren InvolvedTimeControl Teacher
Waiting classGrade 1-313:15 – 13:45FP Teachers
HockeyGrade 3
(Boys and Girls)
13:30 – 14:30Miss Scapellini, Miss Stewart, Miss Smith
Extra AfrikaansGrade 113:15 – 14:00Miss Wratten
Extra AfrikaansGrade 213:15 – 14:00Miss T Spagnolo
Extra AfrikaansGrade 313:15 – 14:00Mrs Huggins
HockeyGrade 4 and 5 Girls13:45 – 15:00Ms Scholtz, Miss Elliott, Miss Roberts
HockeyGrade 4 and 5 Boys13:45 – 15:00Mrs Greeff, Mr Wagner
Junior ChessGrade 2 - 313:15 – 14:15Miss Nkwanyana, Miss Johnson
Long DistanceGrade 4 – 707:00 – 07 :30Mr Van Niekerk, Mrs Temlett
Wednesday
ActivityChildren InvolvedTimeControl Teacher
Waiting classGrade 1-313:15 – 13:45FP Teachers
AthleticsTeam13:45 – EndMr van Niekerk and staff
GuitarGrade 713:45 – 14:45Miss Hartoog
Gospel ClubGrade 1 - 313:15 – 14:15Mrs Till, Miss Stewart
EisteddfordGrade 3 13:15 – 14:15Miss Scarpellini and Miss Johnson
EisteddfordGrade 4 – 713:45 – 14:45Mrs Ley
Extra EnglishGrade 113:15 – 14:15Mrs Mulder, Mrs Abrahams
Extra MathsGrade 213:15 – 14:15Mrs Dodrill
Extra EnglishGrade 313:45 – 14:45Mrs Huggins
Extra EnglishGrade 513:45 – 14:45Mrs Singh
Extra EnglishGrade 613:45 – 14:45Miss Gersbach
Extra EnglishGrade 713:45 – 14:45Mrs Ramos
Extra MathsGrade 413:45 – 14:45Mrs Bracegirdle
Computer ResearchGrade 4 – 7 13:45 – 14:45Mrs Appelgryn
Long DistanceGrade 4 – 7 07:00 – 07 :30Mr Van Niekerk, Mrs Temlett
Extra EnglishGrade 7 (by invitation)13:45 – 14:45Mrs Aitchison
Scripture UnionGrade 4 - 7 Second breakMrs Aitchison
Thursday
ActivityChildren InvolvedTimeControl Teacher
Waiting classGrade 1-313:15 – 13:45FP Teachers
All Hockey matchesGrade 1 – 7 13:45 – endHockey Staff
Drama / EisteddfodGrade 1 and 213:15 – 14:00Gr1: Mrs Pope, Miss Auth
Gr 2: Miss Filippou, Miss Grossman
ChoirGrade 4 - 713:45 – 14:45Mrs Thomson and Mrs van Zyl
Extra MathsGrade 1 13:15 – 14:15Miss Sayce, Miss D Spagnolo
Extra EnglishGrade 213:15 – 14:15Mrs. Dodrill
Extra MathsGrade 313:45 – 14:45Mrs Till
Extra English Grade 413:45 – 14:45Mrs. Singh
Extra AfrikaansGrade 513:45 – 14:45Mrs Appelgryn
Extra AfrikaansGrade 6 and 713:45 – 14:45Mrs Olivier/Mrs Gouvea
Tennis LeagueSenior teams13:45 – 14:45Mrs Lochner
Computer ResearchGrade 4 – 7 13:45 – 14 :45Miss Hobdey
Long DistanceGrade 4 – 707:00 – 07 :30Mr Van Niekerk, Mrs Temlett
Friday
ActivityChildren InvolvedTimeControl Teacher
Waiting classGrade 1-213:15 – 13:45FP Teachers
Girls SoccerGrade 6 – 7 Team13:45 – endMrs Thomson, Mrs Dembovsky, Miss Marshall, Miss Wratten
Junior ChoirGrade 1 - 313:15 – 13:45Mrs Aitchison, Mrs Van Zyl
Extra AfrikaansGrade 6 and 713:45 – 14:45Mrs Olivier/Mrs Gouvea
DanceGrade 7 girls13:45 – 14:45Miss Nkwanyana